BIP
Orkiestra Wojskowa w Radomiu
KILKA SŁÓW O ORKIESTRZE WOJSKOWEJ W RADOMIU

Orkiestra Wojskowa w Radomiu jest etatowym pododdziałem artystycznym Wojska Polskiego. Całokształtem działalności orkiestry kieruje Dowódca Orkiestry – Kapelmistrz, który podlega bezpośrednio Dowódcy Garnizonu Warszawa.

 


fot. Marian Strudziński


Orkiestra Wojskowa w Radomiu liczy już 65 lat. Powstała w 1952 r. przy Oficerskiej Szkole Lotniczej nr 5 w Radomiu. Od początku swojej działalności związana jest z ziemią radomską i Siłami Powietrznymi. Jej założycielem, jak i pierwszym kapelmistrzem był major Helmut Golcz. Kolejnymi kapelmistrzami byli: kapitan Marian Maruszak, st. chorąży Janusz Łaskarzewski. Obowiązki kapelmistrza pełnili także chorąży Krzysztof Sikorski oraz chorąży Łukasz Baranowski. Od roku 1998 funkcję tę pełni kapitan Sławomir Ćwiek. Asystentem Kapelmistrza, a więc osobą, która prowadzi orkiestrę z buławą podczas defilad jest starszy chorąży sztabowy Tomasz Chwaliński. Szefem Orkiestry jest sierżant Karol Wójcicki.

 


fot. archiwum orkiestry


Możliwości orkiestry są bardzo duże. W swoim bogatym repertuarze posiada utwory marszowe, koncertowe, transkrypcje muzyki symfonicznej, liczne opracowania standardów muzyki rozrywkowej, a także kompozycje o tematyce religijno – patriotycznej.
Zespół koncertuje w całym składzie osobowym, a także, wydzielonymi z orkiestry, big – bandem i zespołami muzyki kameralnej.

 

 


fot. Konrad Urbański (www.coolturalnyradom.pl)

 
Orkiestra w czasie swojego istnienia występowała na terenie całego kraju, a także poza jego granicami. Uświetniała uroczystości państwowe, patriotyczne i religijne. Brała udział w defiladach wojskowych, paradach i pokazach musztry paradnej. Niejednokrotnie brała udział w powitaniach wysokich rangą przedstawicieli władz wojskowych i państwowych.

 

 
fot. Mirosław Wójtowicz (DGRSZ)


Zespół uczestniczył w wielu przeglądach i festiwalach. W Ogólnopolskim Konkursie Orkiestr Wojskowych, Solistów i Kameralistów organizowanych w Świeradowie Zdroju i Giżycku orkiestra zajmowała wielokrotnie czołowe miejsca. W roku 2003 zajęła trzecie miejsce oraz otrzymała nagrodę specjalną za pokaz musztry paradnej, w 2009 r. w Giżycku otrzymała dwa wyróżnienia - za koncert i pokaz musztry paradnej, a w roku 2013 zajęła pierwsze miejsce za pokaz musztry paradnej. W Świeradowie Zdroju wielokrotnie wyróżniani byli także jej soliści i zespoły kameralne.

 

 


fot. archiwum orkiestry


Orkiestra brała też udział
w Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Sił Powietrznych we Wrocławiu, Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Wojskowych w Krakowie oraz w Przeglądach Orkiestr Sił Powietrznych organizowanch w Szamotułach, Pniewach oraz w Chojnicach. Uświetniała swoimi występami obchody „Dni Europy” w Pszczynie. Na przegladach i festiwalach podczas pokazów musztry paradnej z orkiestrą często gościnnie występują mażoretki z Młodzieżowej Orkiestry Dętej "Grandioso" oraz, w roli tamburmajora, Renata Maciejewska - instruktor Młodzieżowego Domu Kultury w Radomiu.

 

 
fot. 31brt


W 1991 roku orkiestra uświetniła oprawę Mszy Świętej celebrowanej przez Papieża Jana Pawła II na płycie radomskiego lotniska.

 

 
fot. Agencja Gazeta


Zespół wielokrotnie reprezentował Wojsko Polskie i Siły Powietrzne poza granicami kraju. W 1999 roku uczestniczył w Międzynarodowych Festiwalach Orkiestr Wojskowych Państw NATO organizowanych w Niemczech z okazji 50 rocznicy powstania Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego. W 2002 roku orkiestra koncertowała w Belgii i Francji. W latach 2007, 2011 i 2015 orkiestra uczestniczyła w serii koncertów „Musikparade”, które odbywały się w Niemczech. W lipcu 2015 roku reprezentowała Wojsko Polskie na XVI Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Wosjkowych w Saumur we Francji.

 

 
fot. archiwum orkiestry


Przez wszystkie lata działalności wielokrotnie pojawiały się próby rozformowania orkiestry, między innymi zaraz po likwidacji Oficerskiej Szkoły Lotniczej nr 5 w Radomiu, ale także w latach późniejszych. W 2009 roku ukazała się niepierwsza już decyzja Ministra Obrony Narodowej o likwidacji orkiestry. Z zespołu odeszło wtedy wielu muzyków do innych orkiestr i jednostek wojskowych. Po zmianie decyzji duża część żołnierzy wróciła.

 


fot. Grażyna Zakrzewska (DSP)


Orkiestrę w chwili obecnej tworzy 23 muzyków, w tym jedna kobieta. Są to w większości absolwenci Wojskowego Liceum Muzycznego w Gdańsku, Zespołu Szkół Muzycznych w Radomiu oraz Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych w Zegrzu.fot.
st. chor. mar. Arkadiusz Dwulatek (Combat Camera DO RSZ)

 tekst: st. chor. Tomasz BANASIAK

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych